“2 Kadın Anadolu’da, resmi değil fahri gezer. Yerel hikayeleri, yemekleri, el sanatlarını merak eder. Anadolu’nun zengin kültürünü yerinde görmek, anlatmak, yazmak, paylaşmak ister.”

Armağan Portakal

1969 Salihli doğumlu. Çevre mühendisi ama özel sektörde pazarlama kariyeri yaptı. 2005 yılında istifa ederek kurumsal hayat dışına çıktı ve freelance pazarlama yol arkadaşlığı sistemini kurdu. Geziyor, fotoğraf çekiyor, yazıyor. Gezilerinde kentlerin bıraktığı hislere odaklanıyor. Armağan’ın Penceresi adı altında iki kişisel fotoğraf sergisi açtı, tüm gelirini Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’na bağışladı. Fotoğraflarıyla karma sergilere katıldı. Tesadüf, Pencere ve Doğma Yavrum Dünya Çok Kalabalık  isimli kitapları var.

Hayatta ilham aldığı insanlar var ve “İlham alıyorsam, ilham vermeliyim, zincir tamamlansın” diye düşünüyor. Paylaşmak için mükemmel olmayı beklemiyor. Her gün bir tutam alın teri ve emek kemikleri güçlendirir, insanı dik tutar diyor.

Fatih Portakal ile evli. 2015 yılında Torlak Çiftliği’ni kurdu. Zeytine hayran, zeytinciliği öğreniyor.

#2kadinanadoluda diyerek Banu Tozluyurt ile birlikte Anadolu’yu gezerek, kültürel zenginliklerimizin peşine düştü

Banu Özkan Tozluyurt

1974 yılında İstanbul’da doğdu. İstek Vakfı Özel Belde Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Toronto, George Brown College, Sosyal Medya Pazarlama bölümünde sertifika programına devam etti. Ortaokul yıllarında mahallelerindeki bir düğme fabrikasında delikleri kapalı çıkan düğmeleri delerek başladığı iş hayatı lise ve üniversitede ders vererek devam etti. Annesinin de eğitimci olmasının da etkisi ile Eğitmen ve Yönetim Danışmanı olarak iş hayatına devam etti. 1996 yılından beri Öğrenen Organizasyonlar, Kişisel Gelişim, Yönetim Kültürü, İletişim Becerileri, Sunum Teknikleri, Hizmette Kalite, Kadın İstihdamı ve Kadın Gücü konularında eğitimler vermektedir. Yaşam Koçluğu sertifikası sahibidir. Farklı kadın hikayelerinden derleyerek hazırladıkları “Kadının Adı Var” gösterisinin üç kadınından, iki gezgin olarak devam eden “2Kadın Anadolu’da”projesinin iki kadınından biridir. Kanada, Toronto’da Göçmen Kadın Günlüğü adlı belgeselin metin yazarıdır.

“Hayat Çocukla Güzel” anlatı ve “Dut Ağacı” roman türünde kitapları ile “İmza Kızın”, “İmza Karın”, “İmza Ben” üçlemesinin ve “Bi’ Arkadaşın Başına Gelmiş” kitaplarının  derleyicilerindendir.   Evli ve Duru adında bir kız çocuğu annesi, Pamuk adında bir köpek ve Mia adında bir kedi sahibidir.

Armağan Portakal ile çıktıkları yolda #2kadinAnadoluda diyerek doğal ve kültürel zenginliklerin tanıtımına katkıda bulunmaktadır.